Obojživelníci a lidé

.
►   Obojživelníci v literatuře, historii a tradici
.
Obojživelníci jsou již dlouhodobě předmětem zájmu lidí. Vesměs však negativního zájmu. Obojživelníci jsou odpradávna spojováni s něčím temným, strašidelným a nebezpečným. Je to dáno zejména prostředím, které obývají - mokřady, močály, ukrývají se v temných zákoutích, děrách apod. A také jejich vzhledem - jsou studení a pro řadu lidí i oškliví, mokří a slizcí...
 
                                                                                          
Děti žáby milují. Proč je dospělí nenávidějí?  Zdroj: googleplussuomi.com
.

Ohledně obojživelníků se traduje spousta polopravd, nepravd, zkreslených tvrzení či zjevných omylů. Skoro všechny vycházejí z neznalosti podrobností o jejich životě a povrchního hodnocení výskytu - např. o člověku který spadne do jímky nebudeme tvrdit, že tam žije; ale když uvidíme žábu v potoce uděláme hned jasný závěr, že se rozmnožuje jen tam a nikde jinde. Podrobněji se dozvíte na samostatné stránce zde.

.
                                          Obrázek mloka v ohni z knihy The Story of Alchemy and the Beginnings of Chemistry ze 17. století.
 
V literatuře i vyprávění se můžeme setkat s řadou pověr týkajících se obojživelníků. Tak například mlok je odpradávna spojován s ohněm, což je zřejmé i z jeho anglického či německého jména (fire salamander, Feuersalamander). Takové označení vychází jistě i z charakteristického kontrastního zbarvení, oheň trošku připomínajícího. Je ale doloženo, že mlok byl vhazován do ohně, protože byl považován za tvora, který oheň uhasí nebo dokonce za tvora, který v ohni žije. Celá tato pověra nejspíš stojí na tom, že v lese kdosi viděl při pálení hromad starého klestu mloky vylézající z těchto hromad, nebo mloka vylézajícího z dřeva v krbu, které bylo přinesené z lesa. To je reálné, všichni obojživelníci se totiž přes den i na zimu někam ukrývají a různé hromady dřevní hmoty jsou pro tyto účely ideální. Více k pověrám o mlokovi zde.
 
                                                                                            
Fire salamander - ohnivý démon nebo neškodné zvíře...?  Kresba: Uriel Gonzales
.
                                           Skulptura žáby na prameni z hradu Lipnice. Foto rover.
 
Další ze známých pověr, která se vyskytuje též v řadě pohádek, je "žába na prameni". Traduje se, že když voda z pramene či studne neteče, je to proto, že na prameni sedí žába a tím ho ucpává. Původ pověry zřejmě bude v tom, že žáby v pramenech občas pobývají, do studen padají a pak tam nějakou dobu žijí. Také se určitě mohlo (a může) stát, že pumpa ze studny se ucpala kvůli tomu, že nasála žábu, která do studny spadla.

V souvislosti s obojživelníky nemůžeme opominout velmi známou postavu vodníka. Podle všeho totiž tato bytost vznikla na reálných základech - kombinací skokana skřehotavého (jeho typického hlasu "bre-ke-ke"), rosničky (podobný hlas a typické přísavky na prstech - někdy je vodníci mívají), zelené barvy skokana i rosničky a biotopu rybníka, kde se tyto druhy žab často vyskytují. Pak už jen chybělo převést žabí hlas a vlastnosti do člověku blízké podoby humanoidní bytosti a spojenit si to s tím, že občas se někdo v rybníku utopí a vodník je na světě. Pokud někde nežije opravdový vodník (kdo ví?), pak se ale není čeho bát - skokani skřehotaví ani rosničky vás do vody určitě nestáhnou.

.
.                                     
Vodníci mají různé podoby, zde je např. vodník ze seriálu Arabela. Vodník v našich podmínkách zřejmě vznikl na základě kombinace dvou druhů žab - skokana skřehotavého a rosničky zelené.  Zdroj: ceskatelevize.cz
.

Pohádkové téma, kdy po políbení ošklivé žáby se tato promění v krásného prince, zná nejspíš každý. V tomto případě asi nejde o žádnou pověru založenou na nějakém faktu, spíše jen o toužebné přání. I když - možná, že k jisté proměně mohlo někdy dojít: dívka políbila ropuchu, ta jí utekla a místo ní byla nejdenou před dívkou krásná rosnička, které si předtím nevšimla... :-) Líbání žabích samečků či samiček za účelem proměny v krásného nápadníka nelze doporučit. Jednak to podle všeho nefunguje a jednak můžete ublížit žábám i sobě. Pokud na žábu budete sahat suchýma rukama a mačkat jím, můžete jí i zabít. A když budete v takto úzkém kontaktu s žábou, kterou třeba najdete v nějakém ne úplně čistém prostředí, můžete si na sebe přenést nějaké parazity či bakterie. 

                                          
Žába se po políbení nepromění v prince. To jenom v pohádkách...  Foto Shutterstock
.
V literatuře můžeme najít jedno klasické dílo, s obojživelníky v hlavní roli - Čapkovu Válku s mloky (1935). Jako předloha zde autorovi posloužili největší žijící obojživelníci světa - velemlok čínský nebo velemlok japonský, oba dosahující velikosti člověka. Oba tyto druhy jsou ohroženy vyhynutím. Bylo by jistě fér, kdyby obojživelníci měli vyšší inteligenci a dokázali se bránit lidem proti bezohlednému chování, vybíjení a drancování jejich životního prostředí...
 
                                            
Z komiksové verze Války s mloky od Jana Štěpánka...
.

K obojživelníkům a žábám zejména se váží různé staré pranostiky a také další pověry. Některé z nich jsou pravdivé, jiné až zcestné. Zde jsou některé z nich (Zdroj: http://myslivost.wz.cz/1.zaba.html):

"Žába platí za zvíře prašivé, t.j. takové, které je nebezpečno vzíti do holé ruky."

"Kde se usídlí ropucha ve sklepě, znamená to štěstí."

"Když se na jaře ozvou žáby, je jisto, že počasí už zůstane stálé."

"Kvákají-li večer žáby, bude zítra hezký den."

"Lid věří, že žáby spadnou s deštěm. Pověra tato je velmi rozšířena. Po teplém letním dešti vylézají mladé ropuchy a skáčí po silnicích a po cestách a lid se domnívá, že spadly s oblohy. Přesvědčiti lze těžko někoho. Vypravoval mi člověk, že na vlastní oči viděl, jak spadnuvší žába pleskla před ním na zem. Nepřesvědčil jsem ho, že žába učinila skok právě před něho."

Některá žába má "uhrančivé" oči, t.j. podívá-li se na člověka, udělá se mu špatně - žába ho "uhranula".

"Vodní žába (skokan) čistí vodu, proto spatří-li venkovan ve studánce žábu, je přesvědčen, že je tu voda zdravá, žába by se v ní jinak nezdržovala."

"Pořekadlo praví, že na Svatého Řehoře žába hubu otevře, t.j. začne ponejprv kvákati."

"Žábu rosničku chovají ve sklenici, aby prorokovala, jaké bude počasí."

"O tlustém člověku se říká, že vypadá jako ropucha, o nehezkém platí úsloví, že má hubu jako ropucha. Žába je zvíře bázlivé. Malým dívkám přezdívá se žába, nebo žabka."
.
O tom, že rosničky předpovídají počasí asi pochybuje málokdo. Již od pradávna jsou rosničky chovány ve sklenicích s žebříčky, aby svým pohybem nahoru a dolů sdělovali, jak bude. Rosničky však předpovídají počasí jen do určité míry. V podstatě nám pouze řeknou, jestli bude ten den jasno nebo zataženo. V přírodě rosničky za nepříznivého počasí zalézají a na vegetaci šplhajía vyhřívají se tam, spíše jen tehdy, když je jasno, polojasno až oblačno, a k tomu samozřejmě teplo. Jestli je venku takzvaně "hezky" zjistíme i tak, že se podíváme z okna. Takže je možná naprosto zbytečné trápit rosničku v malém uzavřeném prostoru...
 
                                     Rosnička v televizní předpovědi počasí nám podá výrazně přesnější informace než rosnička zelená (žába). Je ale nutno uznat, že na obě je stejně příjemný pohled.  Zdroj: nova.cz
.
Obojživelníci mají zajímavý život i vývoj a proto nikoho nepřekvapí, že jsou opředeni i určitou formou záhadna a tajemna. Z různých míst světa jsou napříč historií hlášeny pozorování žab padajících z nebe, a to často v nemalých počtech (viz např. scéna ve filmu Magnolia z roku 1999). Není tak úplně jasné, jestli opravdu žáby prší z nebe, nebo jestli náhodou nejde zase jen o pozorování, které si lidé jen špatně vyložili. Početné a na první pohled záhadné výskyty žab v některých místech mohou být způsobeny jen prostou jarní migrací, kdy se žáby hromadně přesouvají na místo rozmnožování, nebo naopak letní migrací proměněných malých žabek, kterých jsou mnohdy tisíce až desetitisíce (více o tzv. množení žab ve velkém zde).

V poslední době se začíná i do ČR šířit další záhada, označovaná jako "fenomén Star Jelly" - více zde. Na různých místech v krajině jsou nacházeny hrudky rosolu, které zdánlivě k ničemu nepatří a vypadají jako spadlé z nebe. Podle všeho ale o nic záhadného nejde a jde o typické povrchního hodnocení věcí podle prvního pohledu a bez dalšího zkoumání možných souvislostí. Téměř všechny hrudky rosolu nacházené v krajině souvisí s obojživelníky. Jde s největší pravděpodobností o vejcovody samic žab (nejčastěji skokanů) s rosolem a vajíčky (oddělenými), které se staly obětí predace savcem či ptákem. Je známo, že rosol chránící vajíčka žab predátorům jaksi nechutná a ze samic ho před pozřením odvrhují a ponechávají bez povšimnutí. Odvržený vejcovod s rosolem a hromádkou černých vajíček je v čerstvém stavu snadno poznatelný, v pozdějším vývoji se struktura mění, vejcovod zaniká a zůstává jen čistý rosol.

.
                                               
Tzv. Star Jelly má často tuto podobu a je nacházeno u vody i daleko od vody a v různých ročních obdobích. To však není záhadné, obojživelníci nežijí jen u vody ale i daleko od ní a obětí predace se stávají kdykoli v průběhu roku, a to i v období zimování, kdy je již rosol ve vejcovodech přítomný.  Foto Jaromír Maštera
.


.
►   Obojživelníci v lidské kultuře a umění
.
Tak jako spousta věcí z přírody i běžného života lidí jsou i obojživelníci terčem posměchu a různých vtipů, spíše těch méně vhodných. Více než u jiných skupin živočichů je však náhled většiny lidí na obojživelníky negativní - opomíjivý až zcela nenávistný. Přitom často k tomu lidé nemají vůbec žádný důvod, protože tito živočichové jim v podstatě nic nedělají a navíc jim mohou i pomáhat (viz zde).

I přes veskrze negativní postoj lidí k obojživelníkům lze nalézt i některá umělecká díla a památky, na nichž jsou obojživelníci vyobrazeni, někde dokonce tvoří i jejich významnou součást. Hlavně jsou vyobrazovány a ztvárňovány žáby, zejména v podobě různých chrličů vody.

Žábi, čolci a mloci jsou také někdy zmiňováni i v písničkách a jejich hlas často tvoří malebnou kulisu ve filmech, zejména pak pohádkách - většinou jde o hlasy kuněk ohnivých, rosniček a "zelených" skokanů. Známé jsou kuňky ve filmu Na samotě u lesa ("Radime vejš...") nebo kuňky a rosničky v Princezně ze mlejna. Bohužel se také často i v našich filmech vyskytují hlasy, které jsou sice žabí, ale nejde o žádný z našich druhů.

V následujícím přehledu si můžete prohlédnout, kde všude a v jaké podobě se s kamennými, betonovými, kovovými, plastovými, kreslenými či jinak ztvárněnými obojživelníky můžete třeba setkat:

 
                                      
Klasický vtip narážející na konzumaci žabích stehýnek. A přitom, co na tom kdo má? Na stehnech žab totiž moc masa není a ani nemůže být nijak úchvatné chuti...  Zdroj: odysee.net
.

                                   Obrazové ztvárnění žab a jiných obojživelníků je spíše vzácností, malíře tato skupina živočichů moc nezajímá. Toto je jedna z výjimek...

.
                                                                           
Mlok skvrnitý se na Slovensku dostal i na poštovní známky. V České republice se dostal tak akorát mezi výrazně ohrožené druhy...  Zdroj: postoveznamky.sk

.

 
  Známky s vyobrazenými obojživelníky v historii ČR nenajdeme. V roce 1989 ale v Československu byla vydána pozoruhodná edice "Ochrana přírody - obojživelníci". Zdroj www.filaso.cz

.

                                                      Mezi originálními chodníkovými malbami Juliana Beevera můžeme najít i žabí motiv...

.

                           Žabí chrlič na chrámu Svaté Barbory v Kutné Hoře - velmi vzácný výjev. Kromě toho, že chrliče odváděly vodu ze střechy chrámů, měly zároveň chránit věřící před démony a temnými silami: když démon uvidí na chrámu svůj vlastní obraz, uprchne. Zde měl stavitel chrliče zajímavou představivost (asi se bál žab) a chudák bezbranná a neškodná ropucha byla zařazena mezi démony podsvětí.  Foto Aneta Mašterová

.

            
Ve starověkém Egyptě byly žáby považovány za posvátné - když se objevily, znamenalo to srážky a lidé věděli, že mohou začít sázet polní plodiny. V Louvru v Paříži jsou k vidění tyto zajímavé artefakty. Později se to bohužel nějak zvrtlo, žáby začaly být považovány za "prašivé" a vztah lidí k nim se celkově zcela nepochopitelně výrazně změnil.  Foto Aneta Mašterová

.

                                    Časté ztvárnění žab je v podobě sochy chrlící vodu. Zde na snímku velká žába u bazénku v botanické zahradě v Brně.  Foto mammo.blog.cz (Háňa)

.

  Žába jako předzvěst apokalypsy na kostele Obětování Panny Marie v Českých Budějovicích - až žába vyleze na střechu kostela, nastane prý konec světa. Typický příklad negativního pohledu lidí na obojživelníky. Žába zde představuje ošklivého tvora, kvůli kterému dojde k zániku lidstva. Ale je to vlastně vůbec žába? Moc to tak totiž nevypadá...  Foto Jakub D. Kočí (vlevo) a Jan Dudák (vpravo).

.

                                     
Obří socha žáby na návsi v Tršicích na Olomoucku - dobrý tip na rodinný výlet.  Foto Jiří Kopáč
.

             Hlavní fontánu v zámeckém parku ve Versailles (Bassin de Latone) můžeme směle označit za "žabí". Žáby jsou zde totiž zastoupeny velmi početně... Foto Jaromír Maštera

.
                                    
Žáby chrlící vodu jsou také pěkně ztvárněny ve fontáně v zámeckém parku v Českém Krumlově.  Foto Jaromír Maštera

.

                                
Vláček Salamander, vybarvený i do vcelku reálných barev jezdí v Dolním Rakousku, ve Schneebergu.  Foto alena.brno(a)seznam.cz
.
                                     
Tato žába ve skoku se nachází v pražské Botanické zahradě.  Foto Jaromír Maštera

.

                                          Fontána v Jeseníku je vhodně doplněna obojživelníky.  Foto Danuše Krčová

.

                                  
Kašna v Durlachu se skotačícími ropuchami.  Foto janickarlsruhe.blogspot.cz

.

                                     
Tato žába hlídá výpusť vodní nádrže Žlutice.  Foto markus.c

.

                                    Žába stříkající vodu je vhodnou dekorací všech možných kašen a fontán.  foto Trochy

.

                              
Neškodná žába na studni (sedí vzorně nahoře, místo aby ucpávala) se nachází u Kunětické Hory.
.
                                    
Žába na prameni v opačném pojetí (vodu pouští, ne ucpává) ve Frymburku.  Zdroj encyklopedie.ckrumlov.cz

.

                                     
Žabí vodotrysk může být ozdobou každé kašny.  Foto werner22brigitte

.

                                        Žáby ve zlatém provedení zkrášlí i jinak třeba ne zrovna vzhlednou kašnu.  Ilustrační foto: Badziol40

.

                                                                                         
Žabky mohou zpestřit nejen kašny a fotány, ale i pumpy. Foto drnespor.eu

.

                                                                   
Netradiční ztvárnění žábáků do podoby litinového držáku na hadici.  Zdroj: antiquestore.cz

.

                                                               Kinošita: žába. Origami s netradičním vzhledem.  Foto Radim Cibulka

.

                                                Obojživelníci jsou výjimečně i součástí kolekcí vín - zde "Weingut Andreas Tscheppe: Animals".  Zdroj: coloribus.com

.

                                                                      
Zatímco plyšové žáby jsou poměrně oblíbené a známé, plyšoví mloci nebo čolci prakticky neexistují. Lidé je tudíž ani moc neznají.  Zdroj: plysak.sk

.

                                                               
Žabí trio - vtipná ztvárnění žab jsou poměrně častá. Proč si z nějakých tvorů nedělat legraci - ale na druhou stranu bychom se k nim měli také chovat ohleduplně.  Zdroj: Heissner

.

        Žabí čepice a žabí naušnice - aneb býti obojživelníkem je in.  Zdroj: hyperinzerce.cz a potvor.cz

.

                                          
Žáby se dají použít i jako vhodná dekorace cukrářských výrobků.  Foto Barbara Č. (Bramborka)

.

                                                                               
Keramický doplněk zahrady - no není roztomilá?  Zdroj: mysticum.cz

.

                                 Žabí kostýmy jsou k dispozici pro děti, dospělé i "chlupaté"...  Zdroj: heureka.cz a mysticum.cz

.

                                    Obchodní síť Žabka využívá symbolu roztomilé žáby: Ale prodávají tam jen to, jehož výroba byla šetrná k obojživelníkům?  Foto Syperx

.

                                                        
Amphibia Song - zřejmě nejzdařilejší písnička o obojživelnících vznikla u příležitosti objevu 7000-cího druhu obojživelníka na světě. Zdroj: calacademy.org

.

                                 
Filmové dílo výrazně věnované obojživelníkům asi neexistuje (Válka s mloka stále natočena nebyla). Ve filmech ale občas jsou scény s obojživelníky. Asi nejznámnější je scéna s padajícími žábami z oblohy ve filmu Magnolia (1999). Jestli se něco podobného děje i ve skutečnosti, zůstává záhadou...

.

|  nahoru na stránku  |


Obojživelníci České republiky

obojživelníci     ochrana obojživelníků     amphibia     amphibien     management     žáby     obojživelníků     obojživelníky     čolci     mlok     ropucha     kuňka     čolek     rosnička     skokan     blatnice     tůně     tůň     mokřad     amphibians   obojživelníci     ochrana obojživelníků     amphibia     amphibien     management     žáby     obojživelníků     obojživelníky     čolci     mlok     ropucha     kuňka     čolek     rosnička     skokan     blatnice     tůně     tůň     mokřad     amphibians   obojživelníci     ochrana obojživelníků     amphibia     amphibien     management     žáby     obojživelníků     obojživelníky     čolci     mlok     ropucha     kuňka     čolek     rosnička     skokan     blatnice     tůně     tůň     mokřad     amphibians